loading
[ČESKY NÍŽE]

Hi dudes! Here you will learn how to upload new firmware to Trinity synth using Arduino IDE.
More info about Trinity is here:  http://www.bastl-instruments.com/
This method is to be used to update the firmware in your instruments to the most up-to-date version. But not only that! This opens the world of software synth hacking to you so you can change the software running to any existing software. You can also change drum samples for your drum, or you can make new drumkits, change wavetables for the synths or make entirely new functionality to your triniy (eg. midi controler, midi analog trigger, midi cv converter, dmx controler, video generator, audio effects and many more).
Because Arduino community is huge and managed to connect literally everything to an Arduino you can also hack the Trinity and connect prety much anything to you musical system! Trinity uses the same chip with the same bootloader as Arduino UNO - ATMEGA 328 with optiboot!
I decided to make this tutorial in English and in Czech. Czech is always in [these brackets]. I also typed in mac user information in because was easy for me to write down so you don`t have to google it. 

For uploading the software you will need

-Computer with internet access
-assembled Trinity
-FTDi USB-Serial breakout board
-mini USB - USB cable
-Arduino IDE with libraries - instructions followsCZ

Čaudy! tady se naučíme jak nahrát software do Trinity pomocí Arduino IDE.
More info about Trinity is here:  http://www.bastl-instruments.com/
To znamená, že se Trinity dá nejenom aktualizovat firmvare ale také se dá změnit na jakýkoli jiný nástroj, který běží na trinity. Dají se taky měnit samply v DRUMu nebo vytvářet celé drum-kity, měnit wavetably v synťácích nebo můžeš vytvořit úplně novou funkcionalitu ( např.: midi kontroler, midi analogovej spouštěš, midi na cv konvertor, dmxovej kontroler, video generátor, audio efekt a mnoho dalších krejzy věcí).
Protože má Arduino mega komunitu lidí co už k tomu připojili doslova všechno (včetně banánů) tak teď můžeš zapojit tohle "všechno" do svýho hudebního systému! Trinity používá stejný čip jako Arduino UNO se stejným bootloaderem, Atmega 328 s optibootem]
Tento návod jsem se rozhodl napsat jak anglicky tak česky. Čeština je vždy v [těchto závorkách]. Pak protože používám mac tak jsem macovské informace napsal přímo do aby se to nemuselo googlit.

Pro nahrátí softwaru potřebujete

-počítač s internetem
-sestavený Trinity
-FTDi USB-Serial breakout board
-mini USB - USB kabel
-Arduino IDE s knihovnami viz. dále

Step 1: Download and Install All Necessary Files, Libraries and Drivers

<p>Hi, I can not load the drum sketch in Arduino, an error DRUM: 32: error: invalid conversion from 'const int8_t *' to 'const char * s, doing all the instructions, download the latest files, Arduino 1.0.6 ... Please the help...</p>
<p>mno diky Vaš&iacute;ku,)</p><p>Ondroj d&iacute;ky za ty mašinky k zapujčen&iacute;,)</p><p>Ted jeste prosim popisku k uziti MIDIbastl jako ISP programeru, pliiiz.</p><p>Mysleli to tak, ze si nahraju do AVR optiboot pomoci midibastl, zejo?</p><p>Jeste jednou diky moc, a hodne stesti s Noise Kitchen v roce 2O15</p>

About This Instructable

8,108views

8favorites

License:

More by bastl-instruments:5V Breadboard Powersupply MidiBastl DIN sync mod! microGranny 2 Assembly 
Add instructable to: