TESLA COIL - Najprostszy I Najtańszy Sposób

Introduction: TESLA COIL - Najprostszy I Najtańszy Sposób

Hej ! Przeszukując internet wymyśliłem najprostszy jak i najtańszy sposób stworzenia cewki tesli. Ani razu nie widziałem takiego rozwiązania więc zamierzam się nim podzielić w tym poradniku:D

UWAGA ! W TYM PROJEKCIE POSŁUGUJE SIĘ WYSOKIM NAPIĘCIEM! NIEUMIEJĘTNE POSŁUGIWANIE SIĘ PRZEDMIOTAMI TU UŻYTYMI MOŻE POSKUTKOWAĆ USZKODZENIEM SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO, USZCZERBKIEM NA ZDROWIU lub kilkoma przekleństwami :P

Na przedstawionych zdjęciach i filmach nie ustawiłem odpowiedniej odległości w iskierniku przez co efekt jest gorszy niż mógłby być.

Supplies

 • Cienki drut nawojowy (drut z bardzo cienką warstwą izolacji na nim) np. o średnicy 0,15mm]
 • Plastikowa rurka
 • Grubszy przewód/drut/linka
 • Chiński, tani generator wysokiego napięcia (możesz użyć więcej jeśli chcesz - będzie lepszy efekt)

Step 1: Uzwojenia I Iskiernik (spark Gap)

Pierwszym krokiem będzie stworzenie obu uzwojeń. Wielkość uzwojeń jest dowolna (w sensie wysokości i średnicy) ale lepiej nie przesadzać jeśli ma się mało generatorów wysokiego napięcia. Uzwojenie wtórne (drut 0.15mm) powinno być nawinięte na wysoką rurkę - jest to niestety czasochłonne ale warto)

Uzwojenie pierwotne (gruby przewód) powinien mieć dużo mniej uzwojeń (np. 2-8) i znajdować się na dole samej konstrukcji.

Wszelkie rurki, mocowania itp muszą być wykonane z plastiku lub innego materiału nie przewodzącego prądu.

Ja w szybki sposób iskiernik zrobiłem z 3 kawałków listwy i dwóch wkrętów. PODŁĄCZENIE PRZEWODÓW DO ISKIERNIKA W SPOSÓB TAKI JAK NA ZDJĘCIU JEST NIEODPOWIEDNIE ! PRZEWODY POWINNO SIĘ BEZPOŚREDNIO PRZYLUTOWAĆ !

Step 2: Schemat

Zrobiłem dwie wersje schematu ponieważ jeden z nich może być trochę niezrozumiały.

Przed podłączeniem wszystkiego na stałe trzeba sprawdzić czy generatory działają. Posiadają one polaryzację na wyjściu ( co jest trochę dziwne ) - jeśli podepniecie je w zły sposób mogą nie działać poprawnie, albo wcale.

Dół wtórnego uzwojenia cewki powinien być podpięty do ziemi ( w dosłownym tego słowa znaczeniu). Może być podpięty do szafki, ściany, podłogi lub grzejnika itd. Przed podłączeniem należy z końca drutu usunąć izolacje za pomocą zapalniczki lub papieru ściernego.

Aby obniżyć częstotliwość rezonansową należy dać u góry cewki jakikolwiek, duży kawałek metalu. Najlepiej bez jakichkolwiek rogów, kantów czy ostro zakończonych powierzchni. Najlepsza by była metalowa kula. WYMAGANY jest jeden, ostro zakończony punkt, aby stworzyć punkt "ujścia" elektronów, inaczej można by było uszkodzić cewkę.

Kondensator jest opcjonalny. Generatory wysokiego napięcia posiadają swoją pojemność przez co tworzą odpowiedniej częstotliwości "skoki" na iskierniku.

Step 3: Częstotliwość Rezonansowa

Każda cewka tesli posiada swoją częstotliwość rezonansową w której działa najwydajniej. Zmieniając odległość w iskierniku zmieniamy częstotliwość przepływu prądu. Gdy częstotliwość przepływu prądu będzie równa częstotliwości rezonansowej efekt będzie najlepszy.

Step 4: Uwagi/Ostrzeżenia

Generatory te potrafią wykorzystać dość dużą ilość prądu. Wykorzystałem jak dotąd tylko 2 i przy 6-4V wymagają one prawie 5A(najprawdopodobniej jest to zdecydowanie za duży prąd na coś takiego i prędzej czy później się zniszczą).

Iskiernik tworzy duże ilości ozonu, który jest trujący.

Aby chronić źródło napięcia można dodać kondensator (który wytrzyma dużą częstotliwość) oraz rezystor pomiędzy +, a - zasilacza/baterii.

Be the First to Share

  Recommendations

  • Back to School: Student Design Challenge

   Back to School: Student Design Challenge
  • 3D Printed Student Design Challenge

   3D Printed Student Design Challenge
  • Space Contest

   Space Contest

  2 Comments

  0
  Cheesey125
  Cheesey125

  1 year ago

  what should I supply the transformer with? AC pr DC? how much? Also, is there anyway to make it safe? (to touch, etc.)

  0
  RafałN
  RafałN

  Reply 1 year ago

  And this spark gap is making much of ozone, you can smell that - in big doses its toxic for humans. And dont forget to connect lower wire of secondary to groud (metal pipe, Wall, flor, shelf etc.)