5 Second Greek Yogurt

Buy REGULAR yogurt....get more expensive GREEK Yogurt

Teacher Notes

Teachers! Did you use this instructable in your classroom?
Add a Teacher Note to share how you incorporated it into your lesson.

Step 1: Buy Some Plain Yogurt (whole Is Best)

Buy a 32 or 64 ounce container of whole milk yogurt (no gelatin or funny stuff)...open container.

Step 2: Dig a Hole Along One Side of the Container

Dig a hole down into the yogurt..(use the removed yogurt in cereal or smoothie)...and return container to refrigerator. As the Whey collects in the hole (pour off into cooking, cereal or smoothies), the remaining solids become the version of yogurt known as Greek yogurt (higher protein in the "drained yogurt...that's how Greek yogurt is made).

Step 3: Viola - GREEK Yogurt for the Price of Regular Yogurt

Pay for Regular yogurt...Get the more expense Greek Yogurt variety...in the same container. Painless, easy, delish! No clean-up, no additional containers.

Use your Greek yogurt as you normally would....but get another container going...as it will go FAST!

ENJOY!

Be the First to Share

    Recommendations

    • Kitchen Skills Challenge

      Kitchen Skills Challenge
    • Teacher Contest

      Teacher Contest
    • Skateboard Contest

      Skateboard Contest

    3 Discussions

    0
    None
    MaddieJ3

    3 years ago

    Love learning how stuff is made, thanks! Have you ever made your own yogurt?

    0
    None
    wold630

    3 years ago

    Great easy tip to get a thicker product! Thanks for posting this!

    1 reply