Frezarka Cnc

Introduction: Frezarka Cnc

About: I am a teacher. Educated as a theologian and a computer scientist. My hobby: sailing and building CNC machines.

Mała frezarko-grawerka sterowana komputerowo Idealna dla modelarzy i zastosowań w domowym warsztacie.

Be the First to Share

  Recommendations

  • CNC Contest 2020

   CNC Contest 2020
  • Secret Compartment Challenge

   Secret Compartment Challenge
  • Lighting Challenge

   Lighting Challenge

  6 Discussions

  0
  Bogus Cichocki
  Bogus Cichocki

  4 years ago

  A jakie są przejazdy w osiach X, Y , Z . Też chętnie zacząłbym budowę konstrukcji spawanej. Niestety doświadczenie w spawaniu mam zerowe nie wspominając już o tym że nie posiadam spawarki ;-) Na zdjęciach te profile wyglądają na masywne. Przy takiej konstrukcji można by się pokusić o zastosowanie prowadnic profilowych.

  0
  Artur Zawadzki
  Artur Zawadzki

  Reply 4 years ago

  Jeśli chodzi o oś X i Y to długość prowadnic liniowych wynosi 500 mm, stolik osi Y to połowa długości prowadnic tj. wymiar 250 x 300 mm. Natomiast oś Z porusza się w zakresie 120 -150 mm - zależnie od tego jakie zastosujemy wrzeciono w moim przypadku oś Z z wrzecionem jak na zdjęciu to zakres max 120 mm ale zakres bez wrzeciona wynosi 150 mm.

  Jeśli chodzi o budowę we własnym zakresie takiej maszyny jak moja nie powinno stanowić problemu dla nikogo ale jeśli nie ma się czym spawać i nie ma się doświadczenia w tym zakresie to może warto rozważyć budowę maszyny z profili aluminiowych skręcanych albo z MDF lub sklejki. Ja zrobiłem małą grawerkę z MDF i bardzo dobrze się sprawdza do celów modelarskich.

  Rodzaj zastosowanych prowadnic nie ma znaczenia ja budowałem frezarki z różnymi prowadnicami łącznie z meblowymi suwankami do szuflad i wszystkie one sprawdzają się znakomicie. Rodzaj prowadnic należy dobrać od przeznaczenia maszyny i jest to również zależne od zasobności portfela. Zawsze można przeinwestować ale dobrze jest zachować zdrowy umiar i stosować to co jest dobre i tanie, nigdy to co jest dobre i drogie - skoro jedno i drugie jest dobre to nie ma co szaleć.

  To Chyba WSZYSTKO.

  0
  Bogus Cichocki
  Bogus Cichocki

  4 years ago

  Witam , bardzo fajna maszynka. Jaki był koszt wykonania konstrukcji spawanej? Pozdrawiam

  0
  Artur Zawadzki
  Artur Zawadzki

  Reply 4 years ago

  Koszt konstrukcji spawanej był bardzo mały z tego względu, że konstrukcja wykonana jest ze stalowych profili tzw. rur kwadratowych gr. ścianki 2,0 mm o wym. 35x35 mm jedna sztanga takiego profilu o dł. 6000 mm kosztuje ca 65 - 80 zł. W sumie potrzebowałem 5000mm tj: 6x500 mm = 3000mm; 2x 800mm = 1600mm; 4x100mm = 400mm, czyli nawet nie 60 zł. Do tego trzeba doliczyć elektrody no i robociznę. Ja spawam sam więc za spawanie nie płaciłem, a elektrod nie zużyłem zbyt dużo - powiedzmy 1 sztuka na spaw (to oczywiście duża przesada) ale elektrody są tanie.

  Największy koszt to mechanika i elektronika: silniki 1,2 nówki po 65 zł, prowadnice liniowe, łożyska liniowe i łożyska, tulejki gwintowane i śruby trapezowe 10x2 ze sprzęgłami kupione na Allegro to ceny są znane z Allegro wszystko ca 500 - 600 zł (nie pamiętam). Elektronika kosztowała 350 zł plus zasilacz 160 zł do tego trzeba doliczyć oś X razem z osią Z wykonaną z aluminium to był koszt 500 zł. Stolik osi Y materiał za darmo ze złomu ale jak bym miał go zrobić kosztowałby ca 250-350 zł.

  Sumując wszystko maszyna kosztowała ca 1560 - 1600 zł na pewno koszt nie przekroczył 1600 zł za całość.

  Wszystko wykonałem sam więc nie liczę robocizny a nie pamiętam ile pochłonęła roboczogodzin wszystko zrobiłem po godzinach pracy w ciągu miesiąca. Spawanie ramy to dosłownie kilka godzin razem z cięciem, ale cięcie elementów można zamówić tam gdzie się kupuje profile. Najgorsze jest niestety pasowanie wszystkiego wiercenie i gwintowanie to pochłania masę czasu no i stres, że się może coś przesunąć.

  Błędy jakie popełniłem: prowadnice na osi X muszą być podparte. To będę musiał poprawić i jeszcze jedna sprawa a mianowicie tulejki gwintowane na śrubach pociągowych muszą być koniecznie z brązu. Ja dałem się namówić na tulejki z teflonu no niestety fajna sprawa i tania ale na dokładności się traci - uginają się pod obciążeniem za każdym razem inaczej i nie pomaga softwerowa kompensacja luzów. U mnie tulejki gwintowane do wymiany.

  To chyba wszystko.  0
  snakepit7
  snakepit7

  4 years ago

  good work! please more pics :D

  0
  snakepit7
  snakepit7

  4 years ago

  good work! please more pics :D