How to Make a McQuad

Introduction: How to Make a McQuad

I was inspired by McDonalds recent addition to their lineup.  You can buy a McDouble for $1.00 in most locations and you can buy a McTriple for $2.00.  I figured that if you are willing to put in a teeny, tiny bit of effort you can make a McQuad for the price of a McTriple.

Teacher Notes

Teachers! Did you use this instructable in your classroom?
Add a Teacher Note to share how you incorporated it into your lesson.

Be the First to Share

    Recommendations

    • Baking Speed Challenge

      Baking Speed Challenge
    • Cardboard Speed Challenge

      Cardboard Speed Challenge
    • Indoor Plants Challenge

      Indoor Plants Challenge

    3 Discussions

    0
    grannyjones
    grannyjones

    4 years ago

    Just leave the extra bun out for the subway rodents.

    0
    waif69
    waif69

    7 years ago on Introduction

    Nutrition info as derived and calculated from McDonalds website: 630 cal, 41g protein, 36g fat, 28g carbs, 1540mg sodium

    0
    Thrasym
    Thrasym

    7 years ago on Introduction

    There's a crafty way to up your beef (or beef like substance) intake!

    Plus you're left with a couple buns to feed the pigeons with...maybe around that neighbours car that is always yelling for no reason. Just kidding, that'll get you in trouble.