Old IPhone Headphones - Eski IPhone Kulaklıklar

2,925

36

3

Yeniden yaşama merhaba.

Teacher Notes

Teachers! Did you use this instructable in your classroom?
Add a Teacher Note to share how you incorporated it into your lesson.

Step 1: Teşhis :)

Artık malzemesi deforme olmuş ama ses ve kullanım kalitesi hala mükemmel olan kulaklıklarımızı tekrar yaşama döndürebiliriz. Yenisini almak gibi bir yöntem önerenlere bu aşamada güle güle diyelim :)

Step 2: Malzemeler

1 - En az 20m ip. İstediğiniz renk ve çeşitte ip kullanabilirsiniz.

2 - İpi bükmek için bir araç. Bu şarjlı tornavida da olabilir, elinizle de bükebilirsiniz.

3 - Maket bıçağı ya da makas

4 - Dübel de neyin nesi derseniz, ip ile şarjlı matkap ara bağlantı elemanı :)

5 - Mengene. Şart değil, ipin diğer ucunu herhangi bir yere bağlayabilirsiniz.

Step 3: İpin Bükülmesi

İpin bir ucunu mengeneye, diğer ucunu şarjlı matkaba dübel yardımıyla bağlayıp 2x10m olan ipimizi ayrı ayrı iyice bükeceğiz.. 2. fotoğraftaki ip sembolik olarak kısa kesilmiştir. Toplamda ipin boyu 2x10m olacak. ilk 10m ipi büktükten sonra onu kulaklık kablomuza uygulayacağız. Sonra 2. 10m ipi bükerek onu da uygulayacağız.

Step 4: Işlemler

Büktüğümüz ipin bir ucunu kulaklık jakı tarafına bağlıyoruz. Tek ve basit bir düğüm yeterli. İpin fazlalığını sararak kapatacağız ve çözülme vs. olmayacak. Aynı işlemi ipin diğer ucuna tersten uygulayabiliriz. Biraz zor gelebilir ama birkaç denemeyle yapabilirsiniz kesinlikle.

İpi yeterince büktüğümüz zaman zaten kendiliğinden kulaklık kablosuna sarılacaktır. Ne kadar çok bükersek o kadar sıkı ve sert bir kulaklık kablosu olur.

Step 5: Birkaç Detay

Öncelikle ip çeşidi ve renk konusunda özgürsünüz. Ben evde olan iplerden siyah olanı kullandım.

Bükülmüş ipin kulaklık kablosuna sarılması 2 aşamalı olarak uygulayabilirsiniz.

1. Aşamada ilk 10m bükülmüş ipi jaktan başlatıp kablonun ikiye ayrıldığı yere kadar sarıp sabitleyin. Sabitleme için ben tutkal vs. kullanmadım. Siz de kendi yönteminizi kolayca bulabilirsiniz.

2. Aşamada ise diğer 10m bükülmüş ipi bir kulaklıkltan diğerine doğru saracağız. Ses vs. kontrol kısmına gelince tek düğim atıp düz olarak diğer tarafına geçeceğiz. Bir düğüm daha atarak sarma işlemini diğer kulaklıkta bitireceğiz.

Step 6: Sonuç

Daha uzun zaman size harika müzik dinleme, film izleme ve telefonda konuşma deneyimi yaşatmaya devam edecek kulaklığınız var. Siz ondan vazgeçmediğiniz sürece küçük iyileştirmelerle o sizden vazgeçmeyecektir.

Temizliği konusu oldukça basit. Arada sırada silebilirsiniz :)

Not: Gerçekten düzeltilemez bir arıza meydana gelmediği sürece eşyalarınızdan vazgeçmeyin, onları iyileştirin, dönüştürün, gereksiz tüketimden kaçının.

Be the First to Share

  Recommendations

  • Furniture Contest

   Furniture Contest
  • Reuse Contest

   Reuse Contest
  • Made with Math Contest

   Made with Math Contest

  3 Discussions

  0
  None
  kvasche

  5 years ago

  Cool

  0
  None
  Diaphane

  5 years ago on Introduction

  This is nice! I didn't understand a word of the text but I understood how to do it just from the pictures alone. Good instructable and a good idea. I'll try it.

  0
  None
  AnnieMcD

  5 years ago

  I'm sorry, I don't speak your language. Love the tutorial, easy to follow with the pictures. Have just bought two new pairs of earphones for my two teenagers & will be doing this for them this weekend.