Iğne Oyası

About: iğne oyası modelleri ve örnekleri

iğne oyasının en çok sevilen örneği gala çiçeği yapılışı.

Teacher Notes

Teachers! Did you use this instructable in your classroom?
Add a Teacher Note to share how you incorporated it into your lesson.

Step 1: Iğne Oyası Gala Çiçeği Yapılışı

Merhabalar bu yazıda size iğne oyasıyla gala çiçeği yapımını anlatacağım.

İpimizi parmak üzerinden dolayarak halka yapıyoruz ve 2 zürafa yapıyoruz. Sol ve sağdan arttırarak 7 sıra çıkıyoruz. Burada 7. Sıramızın bitmiş halini görüyorsunuz. Daha sonra arttırma işlemini bitiriyoruz ve eksilterek tek sıra kalana kadar eksiltmeye devam ediyoruz. Evet yaprağın bitmiş hali burada. Şimdi yaprağın alt kısmını yavaş bir şekilde çekerek büzüyoruz. Sonra iğnemize başka bir ip geçiriyoruz ve uçları birbirine yapıştırıp zürafaya gidiyoruz 4 sıra. Sonra tek sıra olarak yaprağın kenarına minik minik dağcıklar yapacağız. Bu aşama iğne oyası gala çiçeği yapımında zor aşamalardan biridir. Burada birleştirme işlemini daha net bir şekilde görebilirsiniz. Kenarlarını bu şekilde döndürüyoruz. Bir zürafa yapıp ipimizi geriye düğümlüyoruz sonra üstten ipimizi asaya düğümlüyoruz ve az önce bahsettiğim gibi küçük bir dağ oluşmuş oluyor.

Step 2: Iğne Oyası Gala Çiçeği Yapılışı

Soldan başlayıp sağdan bitiriyoruz bu sayede gala çiçeğinin yaprağını
tamamlamış oluyoruz.

Toplam 10 tane küçük dağcık oluyor. Şimdi orta borumuza başlıyoruz. Parmak üzerinden 4 zürafa yapıyoruz. İğne oyası gala çiçeği yapımı tam gaz devam ediyor. İpimizi büzerek bir sıra döndükten sonra önce ki boru işlemlerimizde ki gibi parmak uçlarımızla yuvarlayarak boru seklini vererek borumuzu yapıyoruz. Daha sonra 6 sıra çıkıyoruz ve 6. sıraya geldiğimizde 1 sıra arttırıyoruz böylece zürafa sayımız 5 oluyor ve şimdi 4 sıra daha bu şekilde devam ediyoruz borumuzu yapmaya. Daha sonra zürafalarımızı iğnemize geçirip tamamını bir arada topluyoruz ve borumuzun üst kısmını kapatıyoruz buraya düğüm atıyoruz. Son olarak ipimizi kesiyor ve yakıyoruz. Şimdi yaprağımızın içini yapmaya başlıyoruz ve düğüm atıp ipimizi uç kısmından kesiyoruz. Alt kısma başlıyoruz. Dalımızı 5 zürafa ile başlayarak tek zürafa kalana kadar devam ediyoruz yalnız son zürafayı biraz daha büyük yapalım. İpimizi geriye düğüm atarak yaprak işlemimizi yapmaya başlıyoruz. Şimdi yaprak yapımına geçelim. İlk olarak ipimizi geriye düğümledikten sonra 3 tane biraz küçük bir boyda pipit yapalım. Sonra sol ve sağdan 3 arttırarak üste çıkalım. 3 sıra çıkmanın ardından eksiltmeye başlıyoruz. Eksiltme yaparken kenarda bir pipit bırakıyoruz. Tek zürafa kalana kadar bu şekilde devam ediyoruz. Böylece yaprağımızın da yapımını tamamladık ipi kesip yakın. Yaprağımıza bu şekilde devam ediyoruz. Yine aynı şekilde 3 tane küçük pipit yaparak 3 sıra çıkıyoruz sonra yandan pipit bırakara sadece tek bir sıra kalana kadar devam ederek yaprağı bitiriyoruz. İğne oyası gala çiçeği yapımının artık sonuna geliyoruz. 2 yaprağımızda bu görünümde bitmiş oluyorlar. Çiçeğimizi yaprakların ortasına yerleştirip sabitleştirdikten sonra ipimizi kesip yakıyoruz. Artık iğne oyalarının en sevilen el işi olan gala çiçeğimize kavuştuk. Uzun bir anlatım oldu umarım beğenmişsinizdir.

Share

  Recommendations

  • Make It Fly Challenge

   Make It Fly Challenge
  • Stone Concrete and Cement Contest

   Stone Concrete and Cement Contest
  • Games Contest

   Games Contest

  Discussions

  0
  None
  ShackledFreedom

  3 years ago

  Can you post a tutorial on the basics of what you are doing. I tried to find one on Google, but I keep getting examples of a different kind of lace.